CODE 2018 로고

서브이미지
List of Mini-symposia
HOME > Submission > List of Mini-symposia
Title Organizer(s)
Numerical and experimental approaches on smart materials for civil infrastructure systems H.K. Lee (KAIST)
Analytical/numerical and experimental approaches for CCUS H.K. Lee (KAIST)
Issam Amr (Saudi Aramco)
(Special Session) Smart Submerged Floating Tunnel Systems Research Center H.K. Lee (KAIST)
W.S. Park (KIOST)
H.G. Kwak (KAIST)
H. Sohn (KAIST)
Computational molecular mechanics Do-Nyun Kim (Seoul National University)
Advances and applications in material point method Hyun-Gyu Kim (Seoul National University of Science and Technology)
Xiong Zhang (Tsinghua University)
Smart materials and structures Heung Soo Kim (Dongguk University)
Il-Kown Oh (KAIST)
Computational methods in structural dynamics I H.J. Jung (KAIST)
Seung-Seop Jin (KAIST)
J.W. Park (ChungAng University)
Computational methods in structural dynamics II H.J. Jung (KAIST)
Seung-Seop Jin (KAIST)
J.W. Park (ChungAng University)
Linking the materials properties with computational science I Jae Hong Kim (UNIST)
Hyeong-Ki Kim (Chosun University)
Linking the materials properties with computational science II Jae Hong Kim (UNIST)
Hyeong-Ki Kim (Chosun University)
Resilience analysis and optimization for materials and structures Jung-Wuk Hong (KAIST)
Ik Jin Lee (KAIST)
Advances and applications in modern discretization methods Hyun-Gyu Kim (Seoul National University of Science and Technology)
Chongmin Song (University of New South Wales)
Hung Nguyen-Xuan (Hutech University)
Building Information Modeling/Management (BIM) – Rail BIM I Sang-Ho Lee (Yonsei University)
Building Information Modeling/Management (BIM) – Rail BIM II Sang-Ho Lee (Yonsei University)
Building Information Modeling/Management (BIM) – Road BIM I Sang-Ho Lee (Yonsei University)
Building Information Modeling/Management (BIM) – Infra BIM I Sang-Ho Lee (Yonsei University)
Building Information Modeling/Management (BIM) – Infra BIM II Sang-Ho Lee (Yonsei University)
Building construction BIM I C.K. Kim (Dankook University)
Building construction BIM II C.K. Kim (Dankook University)
Building design BIM I C.K. Kim (Dankook University)
Building design BIM II C.K. Kim (Dankook University)
Structural Analysis, Construction, and Management H.S. Kim(Sunmoon University)
Concrete and Computational Design I H.S. Kim(Konkuk University)
Concrete and Computational Design II H.S. Kim(Konkuk University)
Structural optimization I Gil Ho Yoon (Hanyang University)
Shinji Nishiwaki (Kyoto University)
Structural optimization II Gil Ho Yoon (Hanyang University)
Xu Guo (Dalian University)
Multiphysics analysis and experiment Gil Ho Yoon (Hanyang University)
CAE and its applications I Heoung-Jae Chun (Yonsei University)
CAE and its applications II Heoung-Jae Chun (Yonsei University)
CAE and its applications III Heoung-Jae Chun (Yonsei University)
CAE and its applications IV Heoung-Jae Chun (Yonsei University)
Waves – Modeling, Simulation and Applications Jun Won Kang (Hongik University)
Characterization, Modeling and Design of Composite Materials with Heterogeneous Nano/Microstructure Gunjin Yun (Seoul National University)
Advances in Structural Systems & Engineering Hwanwoo Lee (Pukyong Univ.)
Phill-Seung Lee (KAIST)
Machine Learning / Deep Learning Jong-Keol Song (Kangwon National University)
Isogeometric Analysis and Design Optimization Youn Doh Ha (Kunsan National University)
Bonyong Koo (Kunsan National University)
Seonho Cho (Seoul National University)
Computational Wind Engineering Sungsu Lee (Chungbuk National University)
(Special Session) National Disaster Management Research Institute K.H. Oh (National Disaster Management Research Institute)
(Special Session) Korea Expressway Corporation H.T. Kang (Korea Expressway Corporation)
(Special Session) Korea Institute of Civil Engineering and Building Technology K.T. Park (Korea Institute of Civil Engineering and Building Technology)
(Special Session) Climate Change and Urban Disaster Prevention I (GIT4CC-KRIHS-PNU(GSCC)-APCC) B.J. Lee (Korea Research Institute for Human Settlements)
(Special Session) Climate Change and Urban Disaster Prevention II (GIT4CC-KRIHS-PNU(GSCC)-APCC) B.J. Lee (Korea Research Institute for Human Settlements)
(Special Session) Korea Infrastructure Safety Corporation I Y.J. Kang (Korea Infrastructure Safety Corporation)
(Special Session) Korea Infrastructure Safety Corporation II Y.J. Kang (Korea Infrastructure Safety Corporation)
Reduced Order Modeling in Engineering Analysis and Design Problems Maenghyo Cho (Seoul National University)
Multiscale Analysis in Complex Materials and Structures Maenghyo Cho (Seoul National University)
Computational Fluid Dynamics and its Mathematical Approach Chohong Min (Ewha Womans University)
Structural Monitoring and Control Yun, Chung-Bang (Zhejiang University)
EDISON Structural Dynamics S.J. Shin(Seoul National University)
Performance based seismic structural design-case study Hyung-joon Kim (University of Seoul)
(Special Session) Coastal and Ocean Space Utilization (KIOST) W.S. Park (KIOST)
Jin-Hak Yi (KIOST)
Innovative issues on building members and joints Heecheul Kim (Kyung Hee University)
Simulation & Energy Materials Joong-Hee Lee (Chonbuk National University)
Heoung-Jae Chun (Yonsei University)
Building Structure Health Monitoring I Hyo Seon Park (Yonsei University)
Building Structure Health Monitoring II Hyo Seon Park (Yonsei University)
Super-Tall Building R&BD Center C.K. Kim (Dankook University)
Understanding of material behavior under extreme conditions using atomistic simulations K.W.KANG (Yonsei University)